Smrť Matthewa Perryho v októbri minulého roka nielenže otriasla svetom Hollywoodu, ale rovnako odhalila niečo z temného sveta celebritných zamestnancov v Los Angeles.
Matthew Perry
Perryho asistent, dvaja lekári a drogový díler boli obvinení z poskytovania drog. Asistent, Kenneth Iwamasa, mal Perrymu pichnúť smrtiacu dávku ketamínu. Keď sa okolo poludnia pozerali na film, herec požiadal Iwamasa o svoju tretiu dávku dňa. Podľa záznamu mu povedal: „Daj mi poriadnu dávku.“ Perry zaplatil dvom lekárom okolo 55 000 dolárov v hotovosti počas dvoch mesiacov pred svojou smrťou. Perryho asistent vedel o rizikách: päť rokov pred jeho smrťou mu prasklo hrubé črevo kvôli jeho užívaniu drog. Bol v kóme dva týždne, ale prežil. Bohužiaľ, nepoučil sa.
Michael Jackson, Marilyn Monroe či Don Simpson
Lekári a asistenti sú už dlhodobo súčasťou života v Hollywoode. V roku 2009 bol rovnako ako Matthew Perry obeťou aj Michael Jackson, ktorý zomrel na akútnu intoxikáciu propofolom po užití koktejlu anxiolytík predpísaných jeho osobným lekárom Conradom Murrayom. Neskôr bol Murray odsudený na 4 roky väzenia. Marilyn Monroe zomrela na predávkovanie barbiturátmi, ktoré boli taktiež predpísané jej osobným lekárom.
Najznámejšou smrťou spojenou s drogami v zábavnom priemysle 90. rokov bol producent Don Simpson, tvorca filmov Top Gun, Flashdance a Beverly Hills Cop. Bol známy svojimi sexuálnymi večierkami poháňanými kokaínom. Simpson bol nájdený na podlahe kúpeľne svojho domu v Bel-Aire vo veku 52 rokov. Policajti z LA objavili v jeho šatníku 2 200 predpísaných piluliek usporiadaných v abecednom poradí. Jeho osobný lekár, ktorý žil v Simpsonovom hosťovskom dome, zomrel neskôr na predávkovanie kokaínom, váliom, venlafaxínom a morfínom. Opäť príklad skvelého lekára v Hollywoode.
Práca zamestnancov Hollywoodu
Napriek sláve, úspechu, bohatstvu a luxusu môže byť Los Angeles najosamelejšie mesto na svete. Mnoho celebrít je obklopených platenými asistentami, s ktorými trávia svoj voľný čas, aby sa vyhli samote.
Byť asistentom v LA môže preto priniesť veľké odmeny. Mnohí z nich majú obrovský vplyv na svojich zamestnávateľov a vyžívajú sa v moci, ktorú to prináša. Plat vysoko kvalitného osobného asistenta môže dosiahnuť až 250 000 dolárov ročne, bez bonusov. Často je tento vzťah zamestnanca a zamestnávateľa závislý a nestabilný.
Hollywoodski asistenti sú ešte podivnejšími postavami, keď zoberieme do úvahy, že mnohí z ich zamestnávateľov vlastne nepracujú v akomkoľvek konvenčnom zmysle. V zlatých bublinách celebrít ako Perryho neexistuje žiadne oficiálne riadenie, žiadne oddelenie ľudských zdrojov či pravidlá okrem požiadaviek ich zamestnávateľa.
Kalifornia môže byť čoraz nebezpečnejšia, nakoľko si aj americkí lekári veľmi dobre uvedomujú, ako veľmi môžu profitovať z úzkostí bohatých a slávnych, a tak presadzovať svoju medikáciu.
Jeden z Perryho lekárov, Dr. Salvador Plasencia, poslal textovú správu priateľovi v San Diegu, ktorý dodával ketamín: „Zaujíma ma, koľko tento idiot zaplatí.“ Smutná pravda je, že pre závislého človeka ako Perry, mať svojho vlastného dodávateľa drog, osobného asistenta, kuchára, osobného trénera a čističa bazénov, bola súčasť jeho nakoniec smrteľnej slávy.