Našiel sa vrak lode naložený stovkou fliaš šampanského

Zdroj: Image courtesy of Tomasz Stachura/Baltictech
Zdieľaj článok so svojimi priateľmi

Vrak lode starý 170 rokov bol objavený v Baltskom mori pri pobreží Švédska. Prekvapením však bol jeho obsah. Naplnený bol totiž najlahodnejším európskym šampanským a minerálnou vodou.

Asi 100 fliaš tohto šumivého pokladu bolo objavených začiatkom tohto mesiaca potápačskou skupinou Baltictech, len 37 kilometrov (20 námorných míľ) južne od švédskeho ostrova Öland v Baltskom mori.

„Celý vrak je naložený až po okraj debnami šampanského, minerálnej vody a porcelánu,“ uviedol Tomasz Stachura, potápač a vedúci tímu Baltictech.

Potápa sa už 40 rokov a často sa stane, že nájde jednu alebo dve fľaše, ale objaviť vrak s toľkým nákladom je veľmi neobvyklé.

Zatiaľ čo fľaše šampanského môžu zaujať najväčšiu pozornosť, je to minerálna voda, ktorá má najväčší historický význam. V 19. storočí bola minerálna voda cenená pre svoje liečivé účinky a stala sa nápojom pre bohatých a slávnych ľudí v Európe.

Bola uložená v zapečatených hlinených fľašiach. Tvar pečate naznačuje, že fľaše boli vyrobené medzi rokmi 1850 a 1867 nemeckou spoločnosťou Selters, ktorá je známa svojou prírodnou minerálnou vodou pochádzajúcou z pohoria Taunus, severne od Frankfurtu. Potápačom sa podarilo odfotiť značku na hlinenej fľaši, ktorá pochádza od spomínanej spoločnosti Selters, ktorá túto minerálnu vodu vyrába dodnes.

Okrem toho porcelán na palube vraku bol vyrobený keramickou továrňou, ktorá stále existuje, takže tím nadviazal kontakt so spoločnosťou, aby získal viac informácií.

Potápači informovali švédske regionálne úrady o náleze vraku a spolupracujú s morskými archeológmi z univerzity Södertörn na projekte návratu na miesto.

Aj keď sú fľaše šampanského vždy zaujímavé, už boli nájdené niekoľkokrát medzi viacerými potopenými loďami z 19. a 20. storočia. V roku 2010 objavila skupina potápačov vrak lode obsahujúci 168 fliaš šampanského neďaleko fínskych Alandských ostrovov. Výskumníci ho dokonca ochutnali a popisovali ho slovami ako šampanské so „živočíšnym či syrovým podtónom“. A čo vy? Ochutnali by ste tiež?

Mohlo by vás zaujímať:  Ako rozpoznať kvalitnú vodu na kúpanie?